Haber

Avusturya’daki AGİT toplantısı Rusya’nın katılımı nedeniyle protestolarla başladı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (OSCEPA) Parlamenter Asamblesi, Avusturya’nın başkenti Viyana’da protestoların gölgesinde başladı.

AGİT’in kış döneminde merkezi Viyana’da bulunan olağan Parlamenterler Meclisi’nin iki günlük toplantıları, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle protestolara sahne oldu.

AGİT toplantılarının yapıldığı Hofburg Konferans Merkezi önünde toplanan bir grup, Moskova yönetimine Rusya karşıtı pankartlarla tepki gösterdi.

Ukrayna heyeti toplantıları boykot edip, Rus heyetinin oturuma katılması nedeniyle toplantı öncesi tartışmalara yol açması üzerine katılmama kararı alırken, çeşitli ülkelerden diplomatlar tepki göstermek için salonu terk etti.

Türkiye’deki deprem felaketinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu

Bu arada Türkiye’nin AGİT Daimi Temsilcisi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AGİT kış toplantısının açılışında milletvekillerinin saldırılarda hayatını kaybeden siviller için saygı duruşunda bulunduğu paylaşıldı. Türkiye’deki beyin sarsıntısı felaketi ve Ukrayna’daki çatışmalar.

Basına kapalı toplantılar

AGİT PA Başkan Yardımcısı Michael Georg Link, Rus tarafının olası propagandasını önlemek amacıyla oturumlara basının alınmayacağını bildirdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Avusturya Ulusal Meclis Başkanı Wolfgang Sobotka, bölünmez bir dayanışma ile Ukrayna yönetiminin ve halkının yanında yer aldıklarını söyledi.

“Diplomasi kapısını kapatmayın”

Sobotka, Avusturya makamlarının Rus heyetine vize vermemesi veya söz konusu oturumların savaşın yıldönümünde ertelenmesine yönelik eleştirilerine de değinerek, uluslararası anlaşmalar gereğince vize verilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. 57 AGİT üyesi ülkenin heyetlerinin toplantılara katılması ve “diplomasi kapısının kapatılmaması” çağrısında bulundu. .

24 Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle yarınki oturumların çok daha sert bir atmosferde geçmesi bekleniyor.

AGİT üyesi 20 ülkeden 80 milletvekili Avusturya hükümetinden Rus heyetine vize verilmemesini talep ederken, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg de söz konusu vizeleri uluslararası anlaşmalar gereğince vermek zorunda olduklarını, kendisinin de diplomatik yolların açık tutulması gerektiği görüşündedir.

, bir grup gösterici Rusya’yı protesto etti.

babaeskiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu