Haber

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev Kırgızistan’daki Ata-Beyit Külliyesini ziyaret etti

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Ata-Beyit Milli Tarih ve Anıt Külliyesini ziyaret etti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov ve eşi Aygül Caparova, Uluslararası Manas Havalimanı’nda Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve eşi Ziroat Mirziyoyeva’yı karşıladı.

Ata-Beyit Milli Tarih ve Anıt Külliyesini (Babalar Mezarlığı) ziyaret eden Mirziyoyev, “1916’da yaşanan trajik olaylarda hayatını kaybedenler” anısına dikilen Ürkün Anıtı’na çelenk koydu.

Rus Çarlığına karşı çıkan isyanda şehit olan Kırgızların anısına dikilen ve ülkede “1916’da yaşanan trajik olaylarda hayatını kaybedenler” olarak anılan Ürkün Anıtı’na çelenk koydu.

Mirziyoyev yarın kendisi için düzenlenecek resmi törenin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeler yapacak.

İki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısının ardından Mirziyoyev onuruna resmi akşam yemeği verilecek.

Ata-Beyit Milli Tarih ve Anıt Külliyesi, 2000 yılında Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin döneminde kurşuna dizilen Kırgız aydınlar anısına inşa edilmiştir.

agli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu